Trening medyczny jest formą leczenia poprzez ruch. Skierowany jest do osób, które po wyjściu z gabinetu fizjoterapeutycznego potrzebują kontynuacji rehabilitacji, wracają do sportu po przebytym urazie oraz chcą poprawić swoją sprawność w życiu codziennym. Towarzyszą Ci dolegliwości bólowe stawów, mięśni lub ścięgien, prowadzisz siedzący tryb życia, a Twoje ciało odmawia posłuszeństwa, przeszedłeś zabieg operacyjny i chcesz odbudować utracone zakresy ruchu, siłę czy kontrolę nerwowo-mięśniową lub jesteś sportowcem i wracasz po kontuzji do swojej dyscypliny? Jeżeli tak to trening medyczny jest zdecydowanie dla Ciebie!
Trening ten opiera się na poprawie siły, wytrzymałości, motoryki, propriocepcji, stabilizacji, mobilności, świadomości ciała oraz poprawy wzorców ruchowych, w którym poprzez ćwiczenia angażujemy całe łańcuchy mięśniowo-powięziowe, a nie tylko wyizolowane mięśnie.
Trening medyczny jest realizowany zawsze w formule „jeden na jeden” z fizjoterapeutą lub trenerem medycznym. Terapeuta, po wykonaniu wywiadu i diagnostyki funkcjonalnej pacjenta, dobiera dla niego odpowiedni zestaw ćwiczeń. Przez cały czas pacjent pozostaje pod opieką specjalisty, który uczy go prawidłowego ruchu, koryguje błędy, tak aby trening był jak najbardziej efektywny, a przede wszystkim – bezpieczny. Każdy pacjent otrzymuje do domu zalecenia oraz ćwiczenia, które powinien wykonywać do kolejnego spotkania.
Trening ten nie wymaga od Ciebie wielkich przygotowań. Weź ze sobą strój i obuwie sportowe oraz ręcznik.
W Rehakompleks za sale treningu medycznego odpowiadają: fizjoterapeuta Kamil Wróblewski oraz trener medyczny Bartosz Lodziński.
Trening okluzyjny, to rewolucyjny system treningu siłowego, który udoskonali Twoje wyniki sportowe. Podstawowym celem tej techniki jest ograniczenie przepływu krwi w mięśniach. Sprawia to, że organizm wydziela ok. 170% więcej hormonu wzrostu, niż podczas ciężkiego treningu siłowego. Dzięki temu bez obciążenia stawów można nie tylko zbudować masę mięśniową, ale również wzmocnić osłabione kontuzją lub urazem mięśnie. Główną zaletą tej metody jest praktycznie całkowite zminimalizowanie wystąpienia tzw. "zakwasów" i bardzo szybka regeneracja po wysiłku fizycznym. Sprawdzi się również u wszystkich, którzy z niezależnych przyczyn nie mogą trenować z większym obciążeniem. To także doskonały wybór dla zaawansowanych sportowców, którym zwyczajny trening nie przynosi oczekiwanych efektów.
Mięśnie posturalne utrzymują pionową postawę naszego ciała, stabilizują sylwetkę oraz ochraniają narządy wewnętrzne. Osłabienie tych mięśni zaburza prawidłową postawę. Doprowadzają m.in. do powstania wad postawy i skrzywień kręgosłupa, które są często skutkiem zaniedbań już w okresie dziecięcym. Aby mięśnie posturalne były bardziej rozwinięte (silne, wzmocnione) zaleca się wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych, w których pokonywany jest pewien opór. Podczas aktywności/lekcji angażujemy wszystkie mięśnie posturalne, wykorzystując różne formy ruchu.
Jest jedną z form treningu siłowego. Wyniki badań nad treningiem inercyjnym wskazują, że w stosunkowo krótkim czasie prowadzi on do istotnego wzrostu masy i siły mięśniowej, poprawy koordynacji nerwowo-mięśniowej oraz zwiększenia sztywności ścięgien.